Chorvátsko 2024
Chorvátsko je známe nielen krásnym pobrežím, ideálnym pre oddychové dovolenky, ale tiež veľkým množstvom národných parkov, prírodných parkov, lesoparkov a prírodných rezervácií.
Kam do Chorvátska?
Chorvátsko ponúka široké možnosti dovolenky pre všetky vekové kategórie. Medzi chorvátskymi letoviskami nájdete kľudnejšie letoviská pre rodiny s deťmi, ale tiež živšie letoviská s možnosťou kultúrneho a športového vyžitia.
Vyznávačom naturizmu ponúka Chorvátsko malebné nudistické pláže. Milovníci samoty môžu v Chorvátsku prežiť robinzonskú dovolenku. Ak vás láka dovolenka na ostrovoch, vyskúšajte ostrov Krk, Hvar, Brač alebo napríklad ostrov Šolta.
Chorvátske národné parky
Medzi najznámejšie chorvátske národné parky bezpochyby patria vodopády Krka, Mljet, souostroví Kornati, Brijuni, Risnjak, Paklenica a slávne Plitvické jazerá, kde sa natáčala preslávená filmová adaptácia románu Karla Maya – Vinnetou. Národný park Paklenica spoločne s národným parkom Plitvické jazerá patria medzi jedny z najstarších národných parkov v Chorvátsku. Turisti sem mieria celoročne už od roku 1949, aby zhliadli krasový riečny kaňon so všetkými jeho krásami. Park sa nachádza v Severnej Dalmácii v blízkosti mesta Starigrad.
Chorvátske pamiatky UNESCO
Počas dovolenky v Chorvátsku môžete navštíviť chorvátske pamiatky zapísané v zozname UNESCO. Odporúčame veľkolepý Dubrovník, Diokleciánov palác v Splite, katedrálu v Šibeniku, mesto Trogir, národný park Severný Velebit a Plitvické jazerá.
Podnebie a počasie v Chorvátsku
Na chorvátskom pobreží sú z pohľadu počasia dve klimatické pásma. Vo vnútrozemí Chorvátska prevláda mierne kontinentálne počasie, v horských oblastiach je to počasie horské. V jadranskom prímorí Chorvátska, kam smeruje väčšina turistov, je prevažne stredomorská klíma s krásnym počasím a mnohými slnečnými dňami. V Chorvátsku sú mierne vlhké zimy a suché horúce letá. Počasie v Chorvátsku ovplyvňuje aj teplotu mora, ktoré býva slnkom vyhriate od mája až do septembra. Najvyššia teplota mora v Chorvátsku je v júli a v auguste.
Chorvátsko 2024 nielen na pláži
Fitness pobyty v Chorvátsku
Dovolenku v Chorvátsku však nemusíte stráviť len leňošením na pláži či prechádzkami po národných parkoch. Rovnako ako každý rok ponúka Chorvátsko v roku 2024 množstvo príležitostí pre aktívny odpočinok. Okrem dnes už pomerne obvyklých fitness pobytov, akým je napríklad aerobik alebo tradičné cvičenie pri mori niektorého fitklubu. Každoročne sa na dovolenku do Chorvátska chystá aj niekoľko skupín motorkárov, ktorí ponímajú celú cestu ako výlet, na ktorom sa môžu podľa svojej vôle zastaviť na pár dní napríklad v Maďarsku pri Balatone, v Národnom parku Plitvické jazerá alebo pri mori v Splite.
Rafting a vodné lyžovanie v Chorvátsku
Rafting na rieke Cetina neďaleko mesta Omiš patrí k úžasným adrenalínovým zážitkom, ktoré Chorvátsko ponúka.
Dvadsaťkilometrový úsek rieky Zrmanja môžete splaviť na dvojmiestnom kajaku.
Vodné lyžovanie si môžete užiť na pláži Zrće na ostrove Pag.
Potápanie v Chorvátsku
Pre milovníkov mora sú každoročne usporiadavané potápačské zájazdy. Potápanie v Chorvátsku však môžete vyskúšať tiež počas vašej klasickej odpočinkovej dovolenky pri mori. V prímorských letoviskách je k dispozícii množstvo potápačských centier, ktoré dokážu uspokojiť potreby skúsených potápačov, ale tiež sprevádzať úplných začiatočníkov pri ich prvom ponore.
Do Chorvátska za kultúrou
Možno o niečo menej známym spôsobom trávenia dovolenky v Chorvátsku sú tzv. kultúrne pobyty. Počas týchto kultúrnych pobytov budete mať možnosť vidieť prehliadku umeleckých súborov rôzneho zamerania. Tieto pobyty sú vhodné predovšetkým ako zájazdy pre slovenské kultúrne súbory, ktoré môžu dovolenku poňať ako sústredenie, počas ktorého majú možnosť predviesť vlastné vystúpenie aj ostatným účastníkom.
Festivaly Chorvátsko 2024
V Chorvátsku si v roku 2024 prídu na svoje aj milovníci festivalov. Celý rok je totiž v Chorvátsku doslova nabitý festivalmi. Jedná sa napríklad o marcový Festival ústric v Dubrovníku, Dni Istrijskej špargle (v niekoľkých mestách), aprílový Festival vedy v mestečku Rab či letný Dubrovnik Fashion Week.
Poplatky na ceste do Chorvátska
Pri plánovaní cesty do Chorvátska je nutné počítať okrem ceny za palivo aj mýtne a poplatky za diaľničné známky jednotlivých tranzitních krajín, ktorými budete počas svojej cesty prechádzať. Obvyklý a osvedčený variant cesty do Chorvátska je cez Rakúsko a Slovinsko. V Rakúsku je cestovanie na diaľniciach a rýchlostných cestách povolené len s diaľničnou známkou. V roku 2008 sa k tomuto trendu pripojilo aj Slovinsko. Mýtne je samozrejme potrebné zaplatiť aj v Chorvátsku. Chorvátske úrady rozdelili za účelom platenia mýtneho vozidlá do niekoľkých kategórií a cena mýtneho zodpovedá prejdenému úseku a typu vozidla (osobný automobil bez prívesu patrí do kategórie I).